Демаскирање на моќта: Најдобрата легенда за маските на Зелда Мајора што треба да ги користите!

За секој страствен обожавател на Zelda, секогаш постоел воздух на мистика и привлечност околу маските во „Majora's Mask“. Овој дел од франшизата е магична мистериозна турнеја, исполнета со сложени загатки, епски битки, широк спектар на маски , од кои секоја има уникатни способности.

Ајде да се соочиме со тоа; понекогаш, играта може да биде тешка орев за кршење. Пронаоѓањето на најдобрите маски, разбирањето на нивните способности и знаењето кога да ги користите може да биде предизвик. Но, не плашете се, гејмери, бидејќи ние сме тука да ви го осветлиме патот. Ајде да се нурнеме во светот на Termina и да ги откриеме најдобрите маски во Majora's Mask!

TL;DR

  • The Fierce Deity Mask е најмоќната маска во играта, нанесувајќи им огромна штета на непријателите.
  • Маските за трансформација во Majora's Mask додаваат уникатна механика, создавајќи единствено искуство за играње.
  • The Bunny Hood е најомилената маска меѓу гејмерите, тесно следени од Deku Mask и Fierce Deity Mask.

The Power-Packed Fierce Deity Mask

The Fierce Deity Mask е сила да се смета. Оваа застрашувачка маска му овозможува на Линк да отстрани огромна штета, правејќи ги битките со шефови да се чувствуваат како пешачка патека. Можете да ја почувствувате суровата моќ со секое замавнување на вашиот меч, правејќи ја оваа маска ултимативна алатка во секоја борба со шефови.

Неконвенционалните маски за трансформација

IGN совршено ја опфаќа магијата на овие маски, наведувајќи , „Маските за трансформација во Majora's Mask се едни од најуникатните и најинтересните механики во која било игра на Zelda.“ Deku Mask, Goron Mask и Zora Mask не само што го менуваат изгледот на Линк туку целосно го револуционизираат неговиот сет на вештини. отвора нови начини за истражување на светот на Термина.

Популарното зајаче и неговите блиски конкуренти

Истражувањето на GameFAQs покажува дека Bunny Hood е омилената маска на гејмерите. Со својата зголемена брзина, сигурно ги добива местата за врски побрзо! Но, да не заборавиме на маската Деку и маската на жестоките божества, кои се блиску до нејзините потпетици . Способноста на Deku Mask да скока на вода и борбената моќ на Fierce Deity Mask ги прават цврсти омилени на обожавателите.

Нурнете подлабоко: Повеќе маски за кои треба да знаете

Додека опфативме некои од најпознатите иконски маски во Majora's Mask, има уште неколку кои заслужуваат крик. Камената маска, на пример, може да го направи Линк практично невидлив, овозможувајќи ви без напор да се прикрадете покрај стражарите и непријателите. Спротивно на тоа, Маската на мирисите ги изострува мирисните сетила на Линк, помагајќи му да открие скриени предмети. Овие можеби не се најмоќните маски, но секако додаваат забава и возбуда во играта.

Маските и Лоре

Она што ја издвојува Majora's Mask е како маските се вткаени во знаење на играта. Секоја маска има своја историја и често стекнување со ниввклучува решавање на личните проблеми на некои ликови. Оваа додадена длабочина ги прави маските повеќе од само напојувања; тие стануваат значајни делови од наративната сложувалка на играта. Во оваа смисла, секоја маска не е само алатка за играта, туку клуч за отклучување повеќе од богатата и волшебна приказна на Majora's Mask.

Освојување на играта, една маска во исто време

Така, додека се нурнувате во светот на Majora's Mask, запомнете дека секоја маска е важна. Секој од нив додава различен слој во вашата игра, помагајќи ви да ги совладате предизвиците и да ја придвижите приказната напред. Среќно играње!

Завршување: врвни совети на Овен

Majora’s Mask не е само игра; тоа е искуство, патување. И секое патување е подобро со соодветни алатки. Запомнете, секоја маска има своја цел и ако знаете која да ја користите, може да ја промените вашата игра. Затоа, маскирајте се, вложете се напред и оставете го светот на Majora’s Mask да се расплетува во сета своја слава.

ЧПП

1. Како да ја добиете маската на жестокото божество во маската на Мајора?

За да ја добиете маската на жестокото божество, треба да ги соберете сите 20 маски и да им ги дадете на децата на Месечината во последната област на Месечината.

2. Што прави Bunny Hood во Majora's Mask?

Bunny Hood му дозволува на Линк да работи со двојно поголема брзина, што го прави одлична алатка за брзо истражување.

3. Дали се неопходни маските за трансформација за да се заврши играта?

Да,маските за трансформација се составен дел на играта и се неопходни за завршување на различни мисии.

4. Која маска е најтешко да се добие во Majora’s Mask?

Маската за жестоки божества се смета за најтешко да се добие бидејќи потребни се сите 20 маски за да се добијат.

5. Колку маски има во Majora's Mask?

Има вкупно 24 маски во Majora's Mask.

Извори:

  • IGN
  • ЧПП за игри
  • Zelda.com
Скролај на врв