Нападот секогаш започнува од точката, така што никогаш не е лошо да имате ПГ како играч во НБА 2К. Играњето на улогата на примарен управувач со топка ви дава избор или да го преземете нападот, или да ги максимизирате силите на вашите соиграчи.

Со тоа, да се биде во најдобриот тим за вашата позиција е од суштинско значење, бидејќи тоа ви овозможува да имате добра хемија со вашите соиграчи надвор од палката. За да знаеме кои се најдобрите тимови за ПГ во НБА 2К22, прво треба да ги испитаме составите за да видиме каде може да се вклопи вашиот играч.

Кои тимови се најдобри за ПГ во НБА 2К22 ?

Во моментов има голема офанзивна огнена моќ околу НБА и важно е да запомните дека вашиот омилен тим можеби нема да биде најдоброто место за слетување ако веќе има суперѕвезда шут гард.

Меѓутоа, има многу тимови во кои шут-гард веќе игра повеќе како шутинг гард, а само тоа го прави вашиот ПГ одлично погоден за тие тимови.

Еве најдобрите тимови за нов ПГ да се приклучат во НБА 2K22.

1. Индијана Пејсерс

Колку што е добар Малком Брогдон, неговиот сет на вештини е подобар за шутирање чувар отколку шпиц. Да се ​​биде дел од ротацијата на Пејсерс ќе му овозможи да се фокусира на тоа да биде стрелец додека му поставувате игра.

Веројатно ќе го поделите времето со Ти Џеј Мекконел на позицијата поен, но целта е тука е да се присили TJ дафокусирајте се повеќе на периметарската одбрана, додека вие правите повеќе од постигнувањето кога играте со втората единица.

2. Орландо Меџик

Културата во Орландо е канцерогена во вистинска НБА, и не е одлично место за развој на млад шпиц без разлика дали веќе има или не талентиран ветеран во тимот. За среќа, можете да ја промените таа култура со вашиот PG во 2K22.

Има многу играчи кои можат да играат шпиц во тимот, при што Мајкл Картер-Вилијамс, Маркел Фулц, Џејлен Сагс, Кол Ентони и Реџеј Хемптон се борат за местото. Добрата вест е дека, од нив, единствената вистинска конкуренција што ќе ја имате е Картер-Вилијамс.

За среќа, вие ја имате контролата врз судбината на вашиот играч во НБА 2К. Тоа значи дека вашиот ПГ нема да заврши во ситуација како Мо Бамба или Марио Хезоња, кои и двајцата не можеа да добијат доволно време за игра бидејќи Никола Вучевиќ и Еван Фурние веќе беа воспоставени на нивните соодветни позиции.

3. Њу Орлеанс Пеликанс

Пеликанс можеби е еден од најдобрите тимови на кои вашиот шпиц би можел да слета затоа што тимот е полн со мешавина од играчи, секачи, пик-ен-рол, и спот-ап стрелците. Поверојатно е дека ќе бидете во конкуренција со Брендон Инграм за топката отколку со вистинските шпицови во тимот.

Девонте Греам и Џош Харт, двајцата номинални шпицови во тимот, не се навистина поенти чувари во смислана начинот на кој тие играат. Томаш Саторански е единствениот играч на Пеликанс кој има капацитет да игра како генерал на подот.

Ќе ви се допадне да го трчате пик-ен-ролот овде со Зион Вилијамсон, Јонас Валанчиунас и Џексон Хејс сите способни да се лизгаат до работ откако ќе ви постави екран.

4. Минесота Тимбервулвс

Некогаш предмет на многу исмејување на запад, Тимбервулвс сега имаат малку повеќе став им се вбризгува со додавањето на Патрик Беверли во тимот. Појавата на Ентони Едвардс, исто така, беше добро да се види, и им направи многу потежок натпревар.

На позицијата шпиц е Д'Анџело Расел, кој пристигна во Минесота по неговиот престој во Голден Стејт не успеа во голема мера затоа што не сакаше да игра шутинг гард на Стеф Кари. Добрата вест е што, во НБА 2К, можете да го натерате да го направи токму тоа откако ќе се подобрите како шпиц.

Ќе биде бавно градењето ако создадете шпиц кој беше драфтуван во Тимбервулфс , поради што тие VC ќе бидат вредни штом ќе почнете да ги надградувате атрибутите и значките на вашиот чувар.

5. Вашингтон Визардс

Волшебниците штотуку ги загубија своите супер чувар во Расел Вестбрук, а единствениот добар што им остана во сегашниот состав е Спенсер Динвиди.

Ќе сакате вашиот шпиц да биде драфтуван во Вашингтон бидејќи тоа еќе биде лесно искачување на ротацијата. Динвиди е играч кој поседува почетнички таленти, но исто така е совршено изводливо за него да игра надвор од клупата.

Згора на тоа, исто така ќе ви даде шанса да ги подобрите тие значки за играње бидејќи вие Дефинитивно ќе уживам во создавањето за Бредли Бил.

6. Торонто Репторс

Друг тим кој е во иста ситуација во моментот како Визардс се Торонто Репторс . Горан Драгиќ е способен да игра како Ол-стар, но на поодмината возраст тој често игра надвор од клупата.

Можеби е доста фрустрирачки, сепак, да се биде креатор овде со Паскал Сијакам како единствен бонафид офанзивен соиграч, иако барем можеш да се потпреш на Фред ВанВлит за тројките за самото место.

Најдобрата конструкција на ПГ за оваа ситуација е да го обликуваш својот играч како Кајл Лори и да ја пополниш празнината што ја остави во Торонто.

7. Денвер Нагетс

Нагетс се во прилично чудна ситуација, а нивниот најдобар олеснувач е центар.

Почетниот ПГ на тимот е Џамал ​​Мареј, кој во оваа фаза од неговата кариера многу добро знаеме дека е шутинг гард со добри рачки. Ова ќе биде уште една ситуација кога Мареј ќе се врати на својата природна позиција кога ќе почнете да се подобрувате како играч.

Можеби е прилично долг процес, но барем ги имате само Факундо Кампацо и Монте Морис да се грижи за воротацијата, при што првата е единствената вистинска со која ќе се натпреварувате со минути.

Сепак, не грижете се премногу за играњето овде. Наместо тоа, обидете се да ги подобрите вашите атрибути и значки за шутирање, бидејќи ќе треба да испорачате штом Никола Јокиќ ќе ве види дека отворате и ќе ве погоди со додавање.

Како да бидете добар шутерски чувар во НБА 2K22

Добрата работа за денешната НБА 2К мета е тоа што топката херој повеќе не е лесен начин за играње. Поминаа деновите во кои можеше да создадеш шпиц само за да можеш да ја држиш топката.

Ќе треба да бидеш пометодичен во пристапот овде, бидејќи многу ќе се потпираш на да бидете во можност да го прилагодите вашиот стил на игра за да одговара на тимот во кој ќе се приклучите. Да се ​​биде PG во 2K22 ќе биде возбудлива задача.

Сепак, ако сакате да се фокусирате на една специфична вештина, прво закачете го вашиот фокус на подобрување на играњето. Ако започнете со одбрана, ќе бидете разочарани од бројот на фаули што ќе ги добиете.

Да се ​​биде плејмејкер е најбезбедниот прв чекор за да станеш добар шпиц во НБА 2K22.

Барате повеќе изданија?

NBA 2K22: Најдобри изработки и совети за мал напаѓач (SF)

NBA 2K22: Најдобри изработки и совети за напредување (PF)

NBA 2K22: Најдобри градби и совети во центарот (C)

NBA 2K22: Најдобар шутинг гард (SG) градби и совети

NBA 2K22: Најдобар поинт гард (PG) Изградби и совети

Баратенајдобрите значки?

NBA 2K22: Најдобри значки за Slasher

NBA 2K22: Најдобри значки за Paint Beast

NBA 2K23: Најдобри значки за шутирање за гол Повеќе поени

NBA 2K22: Најдобри значки за играње за зајакнување на вашата игра

NBA 2K22: Најдобри одбранбени значки за зајакнување на вашата игра

NBA 2K22: Најдобри значки за завршување за зајакнување на вашата игра

NBA 2K22: Најдобри значки за шутирање за зајакнување на вашата игра

Барате повеќе водичи за NBA 2K22?

NBA 2K22 значки Објаснети: Сè што ви треба за знам

NBA 2K23: Најдобрите тимови за играње како мал напаѓач (SF) во мојата кариера

NBA 2K23: Најдобрите тимови за играње како центар (C) во MyCaree

NBA 2K22: Најдобри тимови за (SG) Shooting Guard

NBA 2K22 Sliders Објаснети: Водич за реално искуство

NBA 2K22: Лесни методи за брзо заработка VC

NBA 2K22: Најдобри шутери со 3 поени во играта

NBA 2K22: Најдобри забивачи во играта

Скролирај на врв