Оценки на списокот на WWE 2K22: најдобри машки борачи за употреба

WWE 2K22 вработува голем список на машки и женски „Суперѕвезди“, терминот на WWE за борачи. Од машката страна, има над 50 борачи кои можат лесно да се одберат од сите со свои сопствени сетови за потези и оценки.

Подолу ќе ги најдете најдобрите десет машки борачи во WWE 2K22 според вкупниот рејтинг. Забележете дека борачите означени со ѕвездичка (*) бараат или Deluxe Edition (The Undertaker) или n.W.o. 4-Life Editions (The Undetaker и n.W.o. членови) на играта.

1. Roman Reigns (95 OVR)

Класа: Powerhouse

Враќање: Моќта на ударот

Finiher(s): Задави гилотина 1; Spear 2

Карактеристики на личноста: Упорен

Главен менаџер: Jey Uso

Од неговото враќање на SummerSlem 2020 година и освојувањето на Универзалното првенство набргу потоа на Payback на 30 август 2020 година, Reigns е веројатно најдобрата ждрепка во целото професионално борење. Тој ја држи титулата скоро 18 месеци додека се упатува во неговиот голем меч со Брок Леснар на овогодинешниот Рестлманија во борба за обединување на титулата. За разлика од нивните претходни средби на настанот, улогите овде се менуваат со Рејнс чистата пета и Леснар агресивниот и доминантен бејбифејс.

Првиот финишер на Рејнс е нешто што тој го користи од неговото враќање и последователно вртење на петата по усогласувањето со Пол Хејман, нанатпревар. Од неговото деби, тој стана Гренд Слем шампион со освојување на WWE шампионатот, шампионатот на Соединетите држави, Интерконтиненталниот шампионат и шампионатот на Таг Тим за негово кратко време. Дури и во средината на 40-тите години, Стајлс продолжува да се истакнува со мал пад во неговата севкупна игра.

Стилс има разновидна и креативна гарнитура. За разлика од другите на оваа листа, тој се истакнува и во врвни нуркања со јаже и напади со отскочна штица. Еден од неговите потписи е Springboard 450 Splash, кој никој не го погодува подобро. Неговата феноменална подлактица е нешто прекрасно бидејќи се издигнува низ прстенот и ја засадува таа подлактица директно на лицето на противникот. Сепак, тој е најпознат по неговиот Styles Clash, потег што му донесе бројни шампионски титули во текот на неговата кариера.

Остатокот од суперѕвездите на WWE 2K22

Подолу се наведени уште 30 имиња на машкиот список на суперѕвезди на WWE 2K22, иако е далеку од исцрпувачки. Борачите со историска верзија од 2000-тите, покрај The Undertaker, се отклучуваат со завршување на целите и натпреварите во Showcase режимот на 2K22 со Реј Мистерио. Важат и претходните белешки за ѕвездички (*).

Една забелешка: додека се пишуваше ова, се дозна дека Скот Хол починал. Неодамна имаше операција на колкот, но извештаите наведуваат дека има компликации кога се ослободил згрутчување на крвта, што му предизвикало три срцеви удари. Тој беше изваденживотна поддршка порано во текот на денот (време на САД). Сочувство до семејството, најблиските и пријателите на Хол бидејќи Куќата на славните остави неизбришлива трага во историјата на професионалното борење со неговите мечеви против играчи како 1-2-3 Кид (Сикс и Икс-Пак) и Шон Мајклс, и секако , формирајќи ги The Outsiders со Кевин Неш, скокајќи до WCW и создавање на n.W.o. со Хулк Хоган.

Име Целосно Класа
Брет „Хитмен“ Харт 91 Техничар
The Undertaker '10* 91 Напаѓач
Сет Ролинс 91 Напаѓач
Hulk Hogan 91 Powerhouse
Edge 91 Striker
The Undertaker WM36* 91 Striker
Triple H 91 Powerhouse
Drew McIntyre 91 Powerhouse
Кевин Неш (n.W.o.) * 90 Powerhouse
Kane '08 90 Powerhouse
Браун Строуман 90 Powerhouse
„Демонот“ Финецот Балор 90 Техничар
Еди Гереро 90 High Flyer
Rey Mysterio 90 High Flyer
The Miz '11 90 Striker
Гробарот 90 Напаѓачот
Скот Хол(n.W.o.)* 90 Powerhouse
The Undertaker '95* 88 Striker
Ric Flair '88 88 Техничар
Кевин Неш 88 Powerhouse
Goldberg 88 Powerhouse
Shown Michaels 88 Напаѓач
Фарук 88 Powerhouse
Батиста 88 Powerhouse
Syxx* 88 High Flyer
Кралот Накамура 88 Техничар
Сет Ролинс '20 88 Напаѓач
Кофи Кингстон 88 Напаѓач
Ренди Ортон 88 Powerhouse
Rey Mysterio '09 88 High Flyer

Како што можете да видите, од машката страна, претежно е полна со моќници и штрајкувачи, со помалку високи флаери и техничари.

Со кого ќе играте? Дали ќе си дадете преглед на претстојниот натпревар на Реинс против Леснар или ќе одите на натпревар од фантазијата, спротивставувајќи некој како Брет Харт против А.Џ. Стилови? За среќа, нема недостиг од суперѕвезди на WWE 2K22 од кои можете да изберете!

Задави со гилотина. Ова беше самиот потег што тој го употреби против својот братучед, Џеј Усо, и неговиот брат близнак, Џими Усо, во натпреварот на Рејнс „Јас се откажав“ против првиот пред да се поврзат со него и Хејман како Крвавата линија. Неговото копје е сè уште уништувачко и се разбира, анимацијата на аголот е совршена негова реконструкција.

Ринс ја започнува играта како универзален шампион.

2. Брок Леснар (94 OVR)

Класа: Powerhouse

Поврат: Низок удар

Завршница(и): F-5 3; Кимура Лок 1

Карактеристики на личноста: Агресивен

Главен менаџер: Пол Хејман

Поранешниот клиент на Пол Хејман во реално време WWE, Леснар моментално се наоѓа себеси без менаџер во WWE, но се снаоѓа многу добро бидејќи откри повеќе од својата личност и хумор сега кога прави вистински промоции. Сепак, тој сè уште е сериозен непријател како поранешен повеќекратен WWE и универзален шампион, туку и поранешен UFC шампион во тешка категорија. Леснар изгледа дека ќе стане (веројатно) обединет WWE шампион на WrestleMania оваа година додека се соочува со Reigns.

Леснар сè уште има еден од најимпресивните финишери во WWE со F-5. Потребна е многу сила не само да кренете некого од рамениците, туку и да го замавнете наоколу за да удрите во душекот. Леснар во текот на својата кариера покажа дека може да ги погоди дури и најголемите непријатели, како што е The BigШоу – сега познат како Пол Вајт во сите елитни борби (AEW). Леснар го користи и поднесокот Кимура Лок што го донесе со себе од ММА, познат како „поднесување на силниот човек“, што добро му одговара.

Леснар влегува во играта како шампион на WWE.

3. Рок (93 OVR)

Класа: Powerhouse

Враќање: Враќање

Финишер(и): Рок Ботом 1; Лактот на луѓето

Карактеристики на личноста: Задебелен

Главен менаџер: Никој

Борачот кој стана мегаѕвезда од Холивуд, Рок е првата легенда на оваа листа, иако поминаа години откако тој се бореше вистински меч – и покрај тоа, неговата победа од седум секунди пред неколку WrestleManias . Друг братучед на Реинс како член на легендарното семејство Аноаи, Карпата во WWE 2K22 е полн со харизмата што го направи еден од најпопуларните борачи на сите времиња и најголемиот холивудски заработувач на пари во сегашно време.

Неговото интро е убаво по тоа што го добивате тој носталгичен хит со неговата музика и неговата уникатна поза на јажиња. Тој ги има истите потези и исмејувања што го направија толку сакан, користејќи ја таа харизма до полн ефект. Неговото Rock Bottom, опаѓање, е еден од најпознатите финишери во историјата. Народниот лакт, иако е урнебесно препродаден, секогаш е забавно да се погоди само поради апсурдноста на потегот.

4. Холивуд Хоган (93 OVR)*

Класа: Powerhouse

Враќање: Враќање

Finisher(s): Hogan Leg Drop 2; Hogan Leg Drop 1

Карактеристики на личноста: Егоистична

Главен менаџер: Кевин Неш ( n.W.o)

Во реалноста потребната промена на карактерот и диспозицијата откако стана крајно застарена како бејби-фејс, Холивуд Хоган ја воскресна својата кариера и ја искачи на друго ниво - благодарение на моќта за резервирање и врз неговите агли и натпревари - откако го формираше она што тој погрешно го нарече „Нова светска организација“ на тој неславен ден од 1996 година во Баш на плажата . Тој ја зеде таа дрска, арогантна природа и му ја префрли на Холивуд Хоган толку многу што во неславната сцена е виден како се расправа со една баба геријатриска покрај рингот додека таа фрлаше грд кон него!

Додека тој одржуваше голем дел од неговите Хоган во својот арсенал додаде потези со потпетици како ѕиркање со очите и гребло на грбот. Сепак, тој е најпознат по неговата завршна комбинација за големи чизми и паѓање на нозете, што е она што ќе го најдете во WWE 2K22. Додека неговиот главен менаџер е наведен како Кевин Неш (n.W.o.), навистина кој било од n.W.o. членовите се доволни како негов менаџер.

5. The Undertaker '98 (93 OVR)*

Класа: Напаѓач

Враќање: Затемнување

Завршница(и): Tombstone Piledriver 1; Spinning Tombstone Piledriver

Карактеристики на личноста: Упорен

Главен менаџер: Никој

Првата од верзијата на The Undertaker во играта што се најде на списокот, неговата верзија од 98 е неговата верзија на Министерството за темнина која има различна музика од познатиот гонг и „Погребниот марш“ тема. Ако сакате да видите каде навистина почнаа да се развиваат кариерите на Еџ и Кристијан, започнете со нивната поврзаност со Министерството на темнината како дел од The ​​Brood with Gangrel. Додека многумина тврдат дека Гробарот бил на својот врв во рингот од околу 2006-2011 година, Министерството за темнина можеби било неговиот врв како лик .

Гробарот за време на Aughts секогаш бил опишан од Мајкл Кол како „ најдобриот чист напаѓач во професионалното борење денес “, што беше засилено со неговите прецизни – ако и методички – удари кон противниците. Иако верзијата од 98 година не беше на тој врв, верзијата од 98 година се движи малку побрзо од неговите подоцнежни колеги. Spinning Tombstone Piledriver е забавно да се погоди и обично е полесно да се врзе игла од Tombstone Piledriver 1 каде што нозете на противникот најверојатно ќе удрат во јажињата во она што е прилично мал прстен во WWE 2K22.

6. The Undertaker '02 (92 OVR)*

Класа: Напаѓач

Враќање: Отпорност

Завршница(и): Последното возење 1; Tombstone Piledriver 1

Карактеристики на личноста: Упорен

Главен менаџер: Никој

Иако не е баш на својот врв, оваа верзијана The Undertaker покажа сосема друга страна на ликот. Поминаа гонгот и „Погребниот марш“, па дури и сликите на Министерството за темнина, заменети со кусокоса, облечена во бандани, возење мотоцикл, влезната тема на Limp Bizkit The Undertaker. Ликот навистина не преболел толку многу како кога ќе најде спој на оваа личност и неговата помрачна личност - наклонета силно кон втората - и веројатно е најдобро запаметен по неговиот натпревар против младиот Џеф Харди во 2002 година во една епизода. од Raw за Undisputed WWE шампионатот.

Меѓутоа, ова е и верзијата на The Undertaker која го претстави новиот Finisher: The Last Ride. Многумина користеле варијации на моќни бомби како завршница низ историјата на борењето, при што Кевин Неш (Дизел) користел Jackknife Powerbomb и Батиста ја користел бомбата Батиста, на пример. Гробарот додаде свој пресврт во тоа што штом ќе го доведе противникот во позиција, ќе ја искористи нивната опрема за да ги подигне над неговата глава пред да ги бомбардира на душекот, правејќи го да изгледа многу попогубно.

7. Џон Сина (92 OVR)

Класа: Powerhouse

Враќање: Враќање

Завршница(и): Прилагодување став 2; Прилагодување на ставот на лавина

Карактеристики на личноста: лојален

Главен менаџер: Никој

Сигурната моќ на WWE скоро 15 години, Ценаможеби сега е попознат по улогата на миротворец и растечката листа на актерски достигнувања. Тој, исто така, не се борел некое време без навидум никакви индикации за враќање, ставајќи го повеќе во статусот Легендарен отколку активен или дури и со скратено работно време.

Човекот кој започна ера со два збора („ безмилосна агресија “) и се трансформираше од борбено рапување во најголемиот бејбифејс веројатно досега, владеењето на Цена на врвот не треба биде занемарен. Освен Хоган во 1980-тите и Бруно Самартино уште порано, ниту еден друг борач немал блиску до главната карта како онаа на Цена од околу 2005 до околу 2018 година. Да се ​​стави во контекст, и The Rock и Stone Cold забележаа помалку од четири- година тече на врвот за време на ерата на ставови од доцните 90-ти.

Се разбира, еден од големите проблеми со Цена е предвидливоста на неговите натпревари. Познат по неговите „Five Moves of Doom“ и навидум неизбежните враќања, ќе го најдете тоа изобилство со Cena во WWE 2K22. Од поволната страна, Приспособувањето на ставот од лавина е секогаш забавно да се погоди, а да се погоди прилагодувањето на ставот од врвот на пеколот во ќелија е...застрашувачки.

8. „Stone Cold“ Стив Остин (92 OVR)

Класа: Напаѓач

Враќање: Отпорност

Завршница(и): Stone Cold Stunner 1; Зачудувачки

Карактеристики на личноста: Задебелен

Главен менаџер: Никој

ПоследниотЛегендата на првите десет, „Stone Cold“ Стив Остин е веројатно на најпопуларниот борач досега со неговата популарност толку многу што го надмина борењето во популарната култура дури и пред Остин да се испроба во актерството и неодамна, да води ТВ шоу пред да се фокусира главно. на подкастинг. Куќата на славните навистина ја загуби својата техничка моќ како овој лик поради повреди, но умешно го претвори тоа во повеќе стил на тепачка што одговараше на неговиот лик и на времето.

Највпечатливите потези на Остин се достапни: Thesz Press, газење на дупка во аголот, и секако, Stone Cold Stunner. Додека вториот Finisher Stunner е оној што го користи и Кевин Овенс, користете го првиот за повеќе од театрите на Остин. Исто така, влезот на Остин не е толку анимиран како во минатото, но штом ќе влезе во рингот и ќе позира на бравите, во ред е.

9. Боби Лешли (91 OVR)

Класа: Powerhouse

Враќање: Run-In

Завршница(и): Целосна Нелсон; Yokosuka Cutter 2

Карактеристики на личноста: Упорен

Главен менаџер: M.V.P.

Конечно, враќајќи се на активните борачи, поранешниот шампион на WWE, Боби Лешли, влегува во игра по неспорно најдобрата серија во неговата кариера во WWE - а можеби и целата негова професионална кариера во борење. По формирањето на The Hurt Business со М.В.П., Лешлисе искачи до низа без пораз што вклучуваше владеење на шампионатот на Соединетите Американски Држави кое заврши со меч што тој не учествуваше во одлуката (досадни натпревари за тројна закана!) само за да го ослободи да го порази Дру Мекинтајр и да стане WWE шампион на WrestleMania 37 во 2021 година. Тој ја врати шампионската титула од Леснар на Royal Rumble во јануари за да му ја препушти на Lesnar во Elimination Chamber во февруари поради легитимна повреда.

Поставката за движење на Лешли доликува на Powerhouse. Тој има продолжен одложен вертикален свиткување, голем пауерслем и други потези на моќ. И двајцата негови Финишери ја користат неговата сила, особено Целиот Нелсон - познат како The Hurt Lock - каде што го врти противникот напред-назад со брутален приказ. Неговиот најимпресивен потег всушност може да биде неговиот боцки со една рака, страница од книгата за игри на Рон Симонс (Фарук). Соло влезот и музиката на Лешли се исто така едни од најдобрите во играта и во реалниот живот.

10. A.J. Стилови (91 OVR)

Класа: High Flyer

Враќање: Move Thief

Finisher(s): Феноменална подлактица 2; Стилови се судираат 1

Карактеристики на личноста: задебелен

Главен менаџер: Никој

Десетката ја заокружува „Феноменалниот“ А.Џ. Стилови. Откако го направи своето име во TNA (Impact), Ring of Honor, Нова Јапонија и на други места, тој беше изненадувачки учесник за Royal Rumble 2016 година

Скролај на врв